Gyufakocka

A gyufakocka egy mechanikus türelemjáték, abba a csoportba tartozik, ahol tárgyak összerakása a cél.A kocka több azonos szálhosszúságú és típusú gyufaszálból álló szerkezet, amit a gyufafejek tartanak össze ragasztás vagy bármilyen más rögzítő eszköz nélkül. Türelemjáték, ajándéktárgy; műalkotások alkotórésze és tárgya.

 

 

 

Hozzávalók:

6 doboz gyufa

1 db papír fecni (~80×80 mm)

1-2 óra szabadidő

Egy kis türelem, és egy csipetnyi kreativitás

1. kép

2. kép

Az első lépés a gyufaszálak szétválogatása, hisz nem minden gyufaszál alkalmas a kocka megépítéséhez. Nekünk egyenes gyufaszálakra lesz szükség a váz elkészítéséhez. A törött, sérült gyufaszálakat nem használjuk fel, a kevésbé görbe szálakat egyenlőre rakjuk félre, később még jól jöhetnek. 

3. kép

Ha a szétválogatással végeztünk, hozzá is kezdhetünk az építéshez. Most vegyük elő a papír fecninket és helyezzük az asztalra. Ezt követően a lapra helyezzünk el gyufaszálakat, a következőképpen: A gyufaszálak legyenek párhuzamosak egymással és legyen köztük egy gyufaszálnyi távolság. Nagyon fontos, hogy felváltva (egyszer lent, egyszer fent legyen a tiszta vége) rakosgassuk őket, ahogy a 3. képen látható. Addig kell rakosgatni egymás után a gyufaszálakat, míg az egy keresztbe fektetett gyufaszál hosszával megegyezik. Fontos, hogy az első és az utolsó gyufaszál ellentétes irányba álljon, majd a képen látható módon helyezünk rá két szál gyufát keresztirányba.

4. kép

5.kép

Ezt követően mintha egy tornyot építenénk, a kocka oldalait húzzuk fel, úgy hogy itt is figyelembe kell venni azt, hogy a gyufaszálak felváltva helyezkedjenek el. Most már csak a szélső gyufaszálakat kell sorba rakosgatni, mint ahogy a 4. képünk mutatja. Egy gyufaszál hossznyi magasságra kell felépíteni az oldalakat, ha ez megtörtént fedjük be a tetejét. Figyelnünk kell arra, hogy az alsó sornak az inverzét rakjuk felülre. Ez az 5. képen látható.

6. kép

 Elérkeztünk munkánk legnehezebb részéhez. A következő a feladat, fel kell vennünk amit eddig építettünk. Most fogyjuk hasznát venni a papírlapocskának, amire építkeztünk. Nagyon oda kell figyelni, hisz eddigi munkánk egy szempillantás alatt összerogyhat. Óvatosan húzzuk az asztal széléhez a papír fecni segítségével a vázunkat, majd ezt követően mutatóujjunkkal szorítsuk az asztalhoz, és egy picit döntsük meg. A hüvelykujjunk és a lap segítségével vegyük fel a vázat. (6.kép)

7. kép

 Következő lépésben ki kell venni a lapot. Ezt nagyon könnyedén megoldhatjuk úgy, hogy a vázat átfordítjuk a tenyerünkbe, majd vegyük le a lapot, ahogy a 7.képünk is mutatja. 

8. kép

9. kép

10. kép

A 8.képen látható módon vegyük a vázat a hüvelyk- és a mutatóujj közé.Ezt követően be kell rácsoznunk a vázunk minden oldalát (9.-10.kép). 

11. kép

12. kép

Ha ezzel is megvagyunk, akkor már majdnem kész is van a kockánk. Már csak a gyufák betűzdelése van hátra (11.kép), amihez a legjobb azokat a gyufaszálakat használni, amiket az elején félreraktunk azzal a címszóval, hogy picit görbe.

 

forrás:     http://titeknek.gamf.hu 

                  Wikipédia

Comments are closed.

%d blogger ezt szereti: