Kategória: természettudomány

Einstein bukásának legendája

einsteinEinstein rossz tanuló volt, matematikából például meg is bukott, mégis híres tudós lett belőle – érvelnek gyenge bizonyítványukkal a kezükben sokan. Fehér Péter tanulmánya ezt az ősrégi tévhitet járja körbe.

Gyakran elhangzó kijelentés, hogy Einstein diszlexiás volt. Ennek ellentmond az, hogy gyermekkorától kezdve sokat olvasott, és ismereteinek nagy részét ilyen úton szerezte – írja Fehér Péter a Természet Világában megjelent cikkében. Az iskolában nem tűnt ki kortársai közül, bár matematikai tudása messze felülmúlta a többiekét, egyedül nyelvekből volt valamivel gyengébb. Tovább →

Lenyűgöző kisfilm a természet számairól

Hogy Leonardo Fibonacci itáliai matematikusnak voltak-e nyulai, azt nem tudni, de 1202-ben annyira elmélyült a nyúltenyésztés problémájában, hogy az eredmény egy újfajta számsorozat lett, melyet róla neveztek el. A sorozat elemei több természetes képződményben fellelhetőek, például csigaházakban vagy a napraforgóban. Egy rendkívül látványos videó segítségével betekintést nyerhetünk abba, hogy miként jelennek meg a matematikai struktúrák a természetben.

Videó a tovább után … Tovább →

Holografikus Univerzum – Az ötödik dimenzó

Ha a holografikus univerzum tényleg megfelel a valóságnak,  akkor ez azt jelentheti, hogy tapasztalható világunk csupán  hatalmas illúzió, egyfajta kozmikus hologram.

Videó a tovább után…

Tovább →

Grigorij Jakovlevics Perelman – Egy különc zseni

Grigorij Jakovlevics Perelman, (Григорий Яковлевич Перельман); (Szovjetunió, Leningrád, 1966. június 13. –) orosz matematikus, aki jelentős eredményeket ért el a Riemann-geometriában és a geometriai topológiában. Minden jel szerint igazolta Thurston geometrizációs sejtését. Ha ez valóban így van, akkor ezzel megoldotta Poincaré-sejtést, ami a matematika egyik legfontosabb és legnehezebb problémája.

Ezt látta volna Han Solo a hiperűrugrásnál

A Csillagok háborúja egyik ikonikus jelenete, amikor Han Solo fénysebességre kapcsol, és megnyúlik a csillagmező. Fizikusok szerint a valóságban ez teljesen máshogy nézne ki.

Minden Csillagok háborúja rajongó emlékszik azokra a jelenetekre, amikor a Millennium Falcon hiperhajtóműve beindul, és a csillagok pontszerű fényeiből hosszú csíkok lesznek. A Leicester Egyetem fizikushallgatói azonban kiszámolták, hogy a valóságban Han, Luke és Leia nem ezt látnák, hanem csak egy fényes középponttal rendelkező korongot.

A filmben ezt látták…

Tovább →